Apache İçin Mod_Deflate Modülünü Etkinleştirme ve Kapatma İşlemi

Mod Deflate Apache için sayfa sıkıştırma desteği sağlayan bir modüldür. Bu modül sayesinde Apache üzerinde barındırılan web siteleriniz daha hızlı bir görüntülenme hızına sahip olacaktır. Yalnız bu modülün aktif edilmesi bazı durumlarda özel hata sayfalarının görüntülenmesini engellemektedir. Bu yüzden ben hem bu modülün aktif edilmesini hemde nasıl devre dışı bırakılacağını anlatacağım. Şimdi dilerseniz öncelikle Mod Deflate modülünü nasıl etkinleştireceğimize geçelim. Ben test ortamımda Debian üzerinde kurulu olan Apache2 yi kullanacağım…

Mod Deflate Apache2 ile birlikte gelen bir modüldür. Çoğu zaman aktif halde gelmektedir. Fakat aktif değil ise aktif etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için deflate.conf dosyasını düzenliyeceğiz, dosyanın bendeki konumu /etc/apache2/mods-available burası. deflate.conf dosyanız bu konumdan farklı bir konumda isede aratarak doğru konumunu bulunuz. Aratmak için ise şu komutları kullanabilirsiniz.

updatedb
locate deflate.conf

İşlem için konsola nano /etc/apache2/mods-available/deflate.conf komutunu verelim. Ardından [php]#AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/plain text/xml[/php] bu satırın başındaki # işaretini kaldıralım. Bu işlem ile Apache sunucu için mod_deflate modülünü etkinleştirmiş oluyoruz. Kapatmak için ise [php]AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/plain text/xml[/php] bu satırın başına # koyuyoruz.

Konuyu merak edenler için hazır bir cevap vermişken mod_deflate ile sıkıştırılması istenilen nesnelerin nasıl arttırılacağı ve nasıl azaltılacağınada değinecek olur isek [php]AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/plain text/xml[/php] AddOutputFilterByType DEFLATE bu satırın sonuna [php]text/html text/plain text/xml text/css application/javascript[/php] sıkıştırılmasını istediğimiz dosya türlerini yazmamız gerekecektir.

İşlemlerden sonra Apache sunucumuzu yeniden başlatmanız gerekecektir.

[php]/etc/init.d/apache2 restart[/php]

Yaptığınız işlemlerin testi için ise http://www.gidnetwork.com/tools/gzip-test.php bu adresi kullanabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.